Чаша Євхаристійна грузинська з емалевими іконами

Чаша Євхаристійна грузинська з емалевими іконами

Потир або чаша Євхаристійна – один із основних предметів богослужбового начиння, що використовується під час Божественної літургії. Він нагадує про ту чашу, в якій Спаситель під час Таємної Вечері подав учням вино зі словами: «Пийте від неї всі, бо це є Кров Моя Нового Заповіту, яка за багатьох виливається на залишення гріхів» (Мф. 26, 27-28).

Чаша Євхаристійна грузинська з емалевими іконами на престолі собору

Оскільки у чаші знаходяться Тіло і Кров Христові – найдорожча Святиня для християнина – то й вмістилище для неї, відповідно, виготовляють з дорогоцінних металів, нерідко з коштовним оздобленням. В наш час найпоширенішими матеріалами для виготовлення потирів є срібло, мідні сплави та нержавіюча сталь з наступним  золоченням, посрібненням, нанесенням інших матеріалів, або їх комбінуванням.

Один з потирів, що експонується в основній залі Музею – подарунок Блаженнішому Митрополиту Володимиру від гостей з Грузії на чолі з секретарем Грузинської Патріархії протоієреєм Георгієм Харазішівілі, які мали зустріч з Предстоятелем у 2009 році.

Чаша Євхаристійна грузинська з емалевими іконами в Музеї

Чаша виконана грузинськими майстрами з тонкого листа золота за середньовічними візантійськими зразками, що збереглися до нашого часу.

Чаша прикрашена шістьма емалевими зображеннями по краю. Зокрема, це образи Ісуса Христа та Пресвятої Богородиці, архангелів Михаїла та Гавриїла, пророка Іоана Предтечі та апостола Павла. Ікони виконані у техніці перегородчастої емалі. У Візантії це мистецтво було відоме з VI ст. та досягло розквіту до XII-го. Емалі використовувалися виключно для прикраси золотих речей та широко застосовувалися при виготовленні церковного начиння — потирів, дарохранительниць, ковчегів для мощів, окладів на богослужбові книги, ікон, хрестів та ін. З Візантії техніка емалі поширилася до Грузії, Вірменії, Київської Русі та Західної Європи. Технологічно процес емалювання виглядає так. З тонкого листа золота чи срібла нарізуються вузькі смужки, з яких вигинаються та припаюються до поверхні виробу перегородки декору. Після накладання емалей та випалюванні при високій температурі бл. 600-800 °C, залежно від складу та призначення, всю поверхню виробу шліфують та повторно обпалюють. Після цього емалеве зображення стає гладким із чіткими контурами перегородок.

Окрім цього, потир прикрашений гравійованими орнаментами та дванадцятьма темно-червоними натуральними кабошонами овальної форми – вісім по краю та чотири на основі. Зокрема, орнаменти на ніжці та основі запозичені з «Чаші імператора Романа» (10 ст.), що зберігається у скарбниці базиліки Сан-Марко у Венеції, Італія.

Період: 2000-ні рр.

Розміри: висота – 200 мм, діаметр чаші – 114 мм, діаметр основи – 112 мм

Матеріал: золото, емаль, каміння

Приєднуйтесь до нашого каналу на YouTube!