Колекція Музею

Колекція Музею складається з речей, що належали Блаженнішому Митрополиту Київському і всієї України Володимиру (1992-2014). Тут зберігається близько 500 експонатів, що розміщуються у двох музейних залах.

Робочий кабінет Митрополита Володимира

Робочий кабінет Митрополита Володимира

Робочий кабінет – місце щоденної роботи та проведення важливих зустрічей – й того й іншого в Предстоятеля Церкви було чимало. Робочий день Митрополит Володимир починав і закінчував молитвою, саме тому у кабінеті знаходилося багато дорогих йогу серцю ікон. Предмети з робочого місця Архіпастиря сьогодні представлені у відтвореному кабінеті, що розміщено в окремій залі Музею. Серед представлених тут експонатів – робочий стіл та стілець, які довгі роки слугували Предстоятелю. За плечима Митрополита біля робочого місця розміщувався шанований ним образ святителя Миколая – те ж місце він займає у музейній експозиції. Також тут чимало речей, які Митрополит отримав у подарунок, наприклад, ікони, картини, портрети, зокрема його матері Феодосії Сабодан.

Основна зала

Основна зала Музею Блаженнішого Митрополита Володимира

В основному залі розміщено більшу частину зібрання Музею. Це ікони, нагороди, богослужбові приналежності, повсякденні речі, світлини, подарунки та інше.

Головний та найбільший експонат основної зали та усього Музею – іконостас. Його було перенесено з домового храму в ім’я святителя Миколая Чудотворця, що діяв при митрополичій резиденції у Києво-Печерській Лаврі.

Поряд з іконостасом покладено примірник факсимільного видання Пересопницького Євангелія – визначної рукописної та мистецької пам’ятки українського народу 16 століття, яке було здійснено з благословення Блаженнішого Митрополита Володимира у 2008 році. Обабіч іконостасу можна побачити ікони, перед якими у тому ж храмі молився Владика. Є тут і свічник, куди він власноруч ставив свічки. Богослужбові ризи Митрополита розміщено у вітринах. Серед них одне особливо цікаве – вишите бісером українське облачення, виконане буковинськими майстрами. Окрім самих риз представлено митри головні убори – митри та клобуки, жезли та посохи, а також хрести та панагії, що є неодмінним атрибутом архієрейського сану. Виконані у різних техніках чаші та інше приладдя вівтаря – цим Владика користувався, відправляючи служби.

Про любов Митрополита Володимира до книги свідчать видання, що входили до його особистої колекції. Серед експонатів – напрестольне Євангеліє XVIII ст. Чільне місце займала Шевченкіана – одна з найбільших приватних колекцій творів Тараса Шевченка. Кілька її експонатів нині є частиною зібрання Музею. У вітрині можна побачити збірку віршів авторства Митрополита Володимира із дарчим підписом («самвидав» XX ст.).

Чимала частка експозиції складається з нагород. Предстоятеля Української Православної Церкви відзначено державними орденами та медалями, найвища с яких – зірка Героя України, нагородами Помісних Православних Церков, громадських організацій. За кожною з відзнак стоїть визнання трудів, заслуг та чеснот Владики Володимира.

Завершує експозицію серія світлин, що ілюструє життєвий шлях 121-го Київського Митрополита.