Колекція Музею

Колекція Музею  налічує близько 500 експонатів, які представлені в основному залі та відродженому робочому кабінеті Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира (1992-2014).

Робочий кабінет Митрополита Володимира

Робочий кабінет Митрополита Володимира

Тут представлені особисті речі Блаженнішого Митрополита Володимира з його робочого кабінету, що був у резиденції на території  Києво-Печерської Лаври. Експозиція включає меблі, що довгі роки слугували Архіпастирю. Над письмовим столом – ікона святителя Миколая Чудотворця, написана невідомим майстром у XVII cт. Образ був особливо дорогим для Митрополита. Ікона святого мученика Віктора також була для Його Блаженства шанованим образом. Ім’я цього угодника Божого Митрополит носив у хрещенні, до прийняття чернецтва. В експозиції представлені портрети матері Його Блаженства Феодосії Іванівни Сабодан та картини, що прикрашали особисті покої.

Основна зала

Основна зала Музею Блаженнішого Митрополита Володимира

Експозиція включає особисті речі Його Блаженства, якими він користувався у щоденному житті. На окрему увагу заслуговує посуд: столові прибори Митрополита Володимира із його вензелем – літери «МВ» («Митрополит Володимир»). Срібне архієрейське умивало XVIII ст. слугувало Владиці під час богослужінь. Так само, як і срібні літургійні ковшики для теплоти XX ст. та вишитий плат з особистим вензелем Митрополита.

Є предмети, що характеризують Київського Архіпастиря як творчу людину. В експозиції представлений «Заповіт» Т. Шевченка, творчість якого особливо надихала Блаженнішого Владику, а також портрет Кобзаря XX ст. У вітрині можна побачити збірку віршів авторства Митрополита Володимира із дарчим підписом («самвидав» XX ст.).

Окреме місце в експозиції виділене для панагій Блаженнішого Митрополита Володимира. Тут можна побачити набір срібних, позолочених панагій, нагрудних хрестів та декілька нагород Блаженнішого. Панагія – це невеличкий образ (найчастіше округлої форми), який архієрей носить на грудях. Серед панагій Його Блаженства, представлених на виставці, вирізняються оздоблені дорогоцінним камінням панагії, подаровані Московським патріархом Піменом (1971-1990).

У виставковому залі представлені архієрейські богослужбові облачення з ризниці Блаженнішого Митрополита Володимира. В експозиції представлені його митри. Це головний убір, що вдягається під час богослужіння, традиційно багато оздоблений. Зазвичай основним матеріалом слугує оксамит, який прикрашається камінням, вишивкою золотими чи срібними нитками. Верхівку митри вінчає невеличкий хрест. 

На манекенах вдягнене богослужбове облачення – сакос, омофор та палиця. Сакос – це верхнє архієрейське богослужбове вбрання, яке символізує ризи Ісуса Христа. Поверх сакосу вдягається омофор – довга широка смуга із тканини. Омофор символізує вівцю, яка, згідно притчі Спасителя, заблукала і була повернена додому на плечах доброго пастиря. На поясі висить палиця – ромбовидний плат, який архієрей носить з правого боку. Традиційно палиця символізує духовний меч – символ Божого слова, яким озброєний священнослужитель.

Манекен встановлено на невеличкий круглий килим – так званий «орлець» із зображенням орла, що летить над містом. Орлець кладуть під ноги єпископу саме на тому місці в храмі, де він зупиняється під час ведення богослужіння. Орел символізує небесне походження влади архіпастиря, а сам єпископ, стоячи на «орлеці», ніби духовно парить над мирянами під час богослужіння. Поруч із манекеном – архієрейський жезл (посох) Митрополита Володимира. Руків’я посоху завершується зображенням двох вигнутих змій, що дивляться одна на одну, символізуючи мудрість архієрея та його владу над паствою.

Окрім богослужбового вбрання в експозиції представлено одяг, що слугував Його Блаженству у позабогослужбовий час. Впізнаваний елемент митрополичого вбрання – білий клобук. Це головний убір монаха, який складається з камілавки циліндричної форми та намітки, прикріпленої до неї. Білі клобуки мають право носити лише митрополити та патріарх. Також відвідувачі виставки можуть побачити чорний, так званий «афонський» клобук, скуфію (повсякденний головний убір священнослужителів), чернечий пояс із срібною застібкою та чотки Митрополита Володимира.

У ризницях традиційно зберігають коштовне церковне начиння та богослужбові книги. Серед експонатів – напрестольне Євангеліє XVIII ст.

Завершує експозицію серія фотографій та листів із особистого архіву Митрополита Володимира та декілька відзнак і нагород.