Святитель Петро (Могила; 1596-1647) – митрополит Київський, Галицький і всієї Русі (1633-1647), екзарх Константинопольського патріарха
Син волоського правителя, найосвіченіша людина свого часу, поліглот, прекрасний фехтувальник і кавалерист, учасник Хотинської битви. Петро Могила міг зробити чудову світську кар’єру, але обрав духовний шлях. У 30 років став архімандритом Києво-Печерської Лаври. 1631 року він започаткував освітній заклад, що переріс у славетну Києво-Могилянську Академію з низкою філій по всій Україні. Ставши Київським Митрополитом, Петро успішно відстоював права Православної Церкви від утисків польської шляхти та католицької унії. Святитель чимало потрудився над богослужбовими книгами. «Требником Петра Могили» користуються дотепер. Святий Петро відновив з руїн величезну кількість храмів і монастирів. Одним із найяскравіших діянь Петра Могили є відродження Софії Київської – завдяки йому собор перетворився на символ духовного єднання нації та засвідчив наслідування Україною священних здобутків Київської Русі. Пам’ять святителя відзначається 31 грудня / 13 січня.
«Петро Могила — писав Блаженніший Митрополит Володимир — був людиною великого розуму і широкого світогляду, та добре розумів потреби часу. Великий борець за інтереси Православ’я, але чужий фанатизму, він усвідомлював, що не все у іновірців погано, але багато є у них і доброго. І, перш за все, добрим, відповідним часу потребам, — Могила вважав західну науку, яку він переніс у засновані ним колегії. Хоча широкі запозичення Петра Могили з латинських джерел безсумнівні, але вони пояснюються не схильністю його до унії, а необхідністю вести полеміку з інослав’ям “західною ж мовою”».
6 грудня 1996 року Синод Української Православної Церкви за ініціативи Митрополита Володимира канонізував святителя Петра (Могилу). 15 грудня того ж року Владика Володимир очолив прославлення святителя у Трапезному храмі преподобних Антонія та Феодосія Києво-Печерської Лаври.
В Музеї експонується грамота учасника прославлення святителя Петра (Могили).
Рік: 1996
Розміри: 297 х 210 мм
Матеріал: папір