https://museumbmv.com/blazhennishyi-mytropolyt-volodymyr-sabodan/

Ікона святого Пантелеймона Цілителя з часткою мощів

Великомученик Пантелеймон (+305; день пам’яті – 27липня / 9 серпня) народився у знатній родині в Нікомидії, що на території сучасної Туреччини, був навчений лікарського мистецтва. Будучи придворним лікарем, мав високе становище, проте віддав перевагу розкоші бідність та лікування людей безоплатно. Святий загинув мученицькою смертю 305 року – після жорстоких тортур йому відсікли голову. Глава великомученика зберігається в Пантелеймонівському монастирі на Афоні у Греції. З найдавніших часів святого Пантелеймона шанують як покровителя лікарів і цілителя хворих.

Блаженніший Митрополит Володимир перед мощами святого Пантелеймона Цілителя на Афоні
Блаженніший Митрополит Володимир перед мощами святого Пантелеймона Цілителя на Афоні

Ікона угодника Божого знаходилась в покоях Митрополита Володимира у Києво-Печерській Лаврі, а нині зберігається у відтворенному робочому кабінеті його меморіального Музею.

Образ виконано на кипарисовій дошці. Святого Пантелеймона зображено з ложкою у правій руці та коробочкою для ліків у лівій. На обороті штамп: «Благословенiе / Св. Афонской Горы / Русскаго Пантелеймонова / Монастыря». Ікону поміщено у дерев’яний фігурний лакований кіот-книжку в коричневій обробці зі склом та позолоченим підрамником. У лівому нижньому куті – мощовик з часткою мощів великомученика Пантелеймона.

Період: кін. 19 ст.
Розміри: 17,4 х 22,3 х 2,5 см; мощовик: 3,4 х 3,4 см
Матеріали: ікона – дерево, фарба, позолота; кіот – дерево, скло;  мощовик: латунь, емаль