Євхаристичний набір з філіграні

Євхаристичний набір є в кожному храмі і включає начиння, необхідне для звершення найголовнішого таїнства Церкви – Євхаристії.

Набір, що експонується в основному залі Музею, складається з п’яти предметів. Зокрема, це:

– потир або чаша – головний церковний сосуд, що символізує чашу, з якої під час Тайної Вечері Ісус Христос причастив апостолів; з неї за Літургією віряни причащаються Тіла та Крові Господніх;

– дискос – являє собою таріль на невисокій ніжці, на якій священик під час проскомидії укладає усі вирізані частини просфор; символізує таріль Тайної Вечері, Ясла і Гріб Спасителя;

– звіздиця має вигляд двох дуг, з’єднаних у центрі перетину, та символізує Вифлеємську зірку, яку нагадує у розкладеному вигляді; призначена для збереження положення Агнця та частинок просфор на дискосі під час Літургії;

– ложиця –  ложка з хрестом на кінці ручки, яка вживається для причащання мирян;

– копіє – символізує спис, яким були пронзені ребра Ісуса Христа на Хресті; являє собою двосічний ніж з коротким трикутним лезом та призначений для виймання частинок з просфор, а також для роздрібнення Агнця.

Чаша та інші предмети набору виконані у техніці філігрань зі срібла 916 проби, окрім леза копія, яке зроблене зі сталі, та покриті 18-каратною позолотою, про що вказують відповідні клейма.

Філігрань є однією з найкрасивіших ювелірних технік металообробки, яка використовувалася протягом століть для створення чудових творів мистецтва, у тому числі церковного начиння та богослужбових предметів. Саме слово – італійське і походить від латинських слів filum (нитка) та granum (зерно). Для виготовлення виробу в цій техніці використовують скручений срібний, золотий, рідше мідний дріт. Філігранні нитки згинаються і переплітаються, зв’язуються між собою і таким чином утворюються кола, квіти, хрести та геометричні візерунки.

Євхаристичний набір – це подарунок Митрополиту Володимиру від Патріарха Пимена (Ізвєкова; +1990). Йому ж він подарований у жовтні 1972 року Румунським Патріархом Юстиніаном (Маріна; +1977) під час першого відвідання Румунської Православної Церкви. Про це свідчать дарчі написи на основах чаші та дискосу.

Період: середина 20 століття
Розміри:
Чаша: висота – 265 мм, діаметр чаші – 100 мм, діаметр основи – 147 мм
Дискос: діаметр 185 мм, висота – 73 мм
Звіздиця: 117 х 95 х 25 мм
Ложиця: 205 х 30 х 12 мм
Копіє: 166 х 36 х 18 мм
Матеріали: срібло, золото, сталь