Свенська (Печерська) ікона Божої Матері

Свенська (Печерська) ікона Божої Матері

Свенська (Печерська) ікона Божої Матері — найдавніша з написаних у Києво-Печерській Лаврі ікона, яка дійшла до нашого часу. За переказами її автором є преподобний Аліпій Печерський. На іконі Матір Божа урочисто сидить на високому троні. Немовля Христос, що сидить на колінах Своєї Пречистої Матері, благословляє Божественною правицею Феодосія і Антонія Печерських, що стоять перед троном. Преподобні отці тримають в руках розгорнуті сувої з текстами духовних повчань. Іконографічно зображення відноситься до типу Панахранта, тобто Всемилостива.

Блаженніший Митрополит Володимир прибув у Києво-Печерську Лавру. 20 червня 1992 року.
Блаженніший Митрополит Володимир прибув у Києво-Печерську Лавру. 20 червня 1992 року

До 1288 року Свенська ікона знаходилася в Києво-Печерській Лаврі, де прославилася багатьма чудесами. Чернігівський князь Роман Михайлович перевіз Печерську святиню в заснований ним Брянський Успенський чоловічий монастир, де вона перебувала до 1925 року. Ця обитель перебувала неподалік від річки Свени, за назвою якої монастир став називатися Свенським. Назва монастиря перейшла і до ікони, з якою пов’язане його виникнення. Шанований древній список Свенського образу знаходився біля вівтаря Успенського собору Києво-Печерської Лаври. Тепер чудотворний образ зберігається у Третьяковській галереї в Москві. У Лаврі найдавніша Свенська (Печерська) ікона знаходиться в Дальніх печерах, навпроти «гробу» преподобного Феодосія, — вона датується 17 століттям. Інший список, 19 століття, за радянської доби, коли монастир був закритий, зберігався у Житомирі та був повернутий обителі у 1992 році.

У тому ж році митрополит Володимир був обраний Предстоятелем Української Православної Церкви. 20 червня новообраний Блаженніший прибув до Києва, де у Києво-Печерській Лаврі його зустріла чисельна паства. У благословіння вірянам Архіпастир подарував образочки Свенської (Печерської) ікони Божої Матері. Одну з ікон тоді отримав протоієрей Даміан Гарчук, настоятель Вознесенської церкви м. Бершадь, що на Вінничині. Цей образ нині зберігається в основній залі Музею.

Рік: 1992

Розміри: 100 х 80 мм

Матеріал: картон

Приєднуйтесь до нашого каналу на YouTube!