Складень з образами Божої Матері «Призри на смирення», святих Олімпіади Арзамаської та Димитри Київської

Складень з образами Божої Матері «Призри на смирення», святих Олімпіади Арзамаської та Димитри Київської

Складень – подарунок Блаженнішому Митрополиту Володимиру від братії Введенського чоловічого монастиря м. Києва та його намісника архімандрита Даміана Давидова (нині архієпископа Фастівського) на 40-річчя єпископської хіротонії Предстоятеля УПЦ, яке було відзначене 9 липня 2006 року.

Складається з трьох ікон, що безпосередньо пов’язані зі Свято-Введенською обителлю. Центральний образ у складні – ікона Пресвятої Богородиці «Призри на смирення» – головна святиня монастиря. Вперше ікона згадується у Псковському літописі у 1420 році. Один з її списків знаходився у Введенському монастирі Києва, де у серпні 1993 року дивним чином відобразився на склі. Це скло прикривало ікону, але не торкалося її. Київські вчені, провівши дослідження, дійшли висновку, що зображення є неруковорним, та не змогли дати наукового пояснення диву, що сталося. Рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви під головуванням Блаженнішого Митрополита Володимира від 22 листопада 1995 року образ «Призри на смирення» був визнаний чудотворним (святкування – 29 вересня).

Блаженніший Митрополит Володимир перед іконою "Призри на смирення"
Блаженніший Митрополит Володимир перед іконою “Призри на смирення”

На двох бічних, менших за розміром, створах складню зображено преподобну Олімпіаду Київську і Арзамаську (Стригальову; +1828) та преподобну Димитру Київську (Єгорову; +1878).  Свята Олімпіада (день пам’яті – 20 серпня) була ігуменею Свято-Миколаївського монастиря у Арзамасі (Росія). Все своє життя вона мріяла відвідати Київ, щоби вклонитися мощам Печерських преподобних. Це їй вдалося наприкінці життя. Здійснивши паломництво, матінка-ігуменя відійшла до Господа у Києво-Печерській Лаврі. Поховали її біля лаврської церкви на честь Різдва Богородиці. Мощі ігумені віднайшли у 1999 році, та тоді ж перенесли до Введенського монастиря.

Свята Димитра (день пам’яті – 22 березня) була родом з Болгарії. Оселившись у Києві в середині 19 століття, вона заснувала першу релігійну жіночу громаду для вдів та сиріт загиблих воїнів та безпритульних жінок. Своє подальше життя вона присвятила служінню знедоленим жінкам та сиротам. На користь створеної Свято-Введенської громади преподобна Димитра пожертвувала все своє майно, а також підготувала всі пропозиції щодо влаштування двох церков громади та замовила виготовлення іконостасів. ЇЇ мощі спочивають у крипті головного храму Введенського монастиря. Прославлення святих Олімпіади та Димитри відбулися у 2008 році  – їх очолив Блаженніший Митрополит Володимир.

Складень з образом «Призри на смирення» являє собою ювелірний виріб, розміром: 20,7х18,8 (у складеному вигляді). Кожен з образів написано на склі. Тильна сторона прикрашена вкритими різнокольоровою емаллю металевими деталями: вензель Блаженнішого Митрополита Володимира; зображення трикирія і дикирія – символи єпископського достоїнства, з датою вище згаданого ювілею; елементи у вигляді квіток. Ікони обрамленні металевими рамками, що оздобленні орнаментом та камінням.

Складень експонується в основній залі Музею.

Приєднуйтесь до нашого каналу на YouTube!