Перламутрова різьблена ікона Благовіщення – подарунок Єрусалимського Патріарха Венедикта

Перламутрова різьблена ікона Благовіщення – подарунок Єрусалимського Патріарха Венедикта

З давніх часів перламутр привертав до себе увагу людини дивовижною різноманітністю кольорів і відтінків та по красі не поступався самим перлам. Велике застосування цей матеріал отримав у мистецтві виготовлення предметів церковного вжитку, які, зокрема, покликані нагадувати християнинові про відвідини святих місць. У Святій Землі, місці паломництва прочан з різних частин християнського світу, різьблення по перламутру є традиційним ремеслом, яке було принесено у 14-му столітті з Дамаску. У 18-19 століттях центрами виробництва перламутрових християнських реліквій стали Єрусалим та Вифлеєм. Протягом століть майстрами створювалися різні церковні реліквії – від натільних хрестиків та ікон до дарохранительниць та запрестольних хрестів, які стали важливими та бажаними сувенірами та охоче розкуповувалися паломниками.  Різьблення створювалося на дрібних і великих мушлях, виготовлені з них вироби були творами різного художнього рівня, що залежало від професіоналізму виконавця. Поверхня раковини очищалася, вирівнювалася, і після нанесення малюнка виконувались різні види різьблених робіт. На завершальному етапі перламутрова пластина шліфувалася та полірувалася.

Блаженніший Митрополит Володимир на Святій Землі
Блаженніший Митрополит Володимир на Святій Землі. Початок 2000-х років

В основній залі Музею Блаженнішого Митрополита Володимира експонуєтьсяперламутрова підвісна ікона Благовіщення Пресвятої Богородиці. Образ Архіпастирю подарував Єрусалимський Патріарх Венедикт (Пападопулос; +1980). Це відбулося у 1966 році на Святій Землі, коли архімандрит Володимир ніс послух заступника начальника Руської духовної місії у Єрусалимі.

Перламутрова різьблена ікона Благовіщення – подарунок Єрусалимського Патріарха Венедикта

Ікона кругла, опукла, у фігурному виступі отвір для шнура. На лицьовій стороні в невисокому рельєфі зображено сюжет події Благовіщення: архангел Гавриїл на хмарці та з райською гілкою в руках, що є символом радісного вітання, явився Діві Марії у будинку ЇЇ батьків у Назареті та сповістив про народження Нею Спасителя світу. Божа Матір, Яку зображено читаючою книгу, відповіла Ангелу:  «Я – Раба Господня; нехай буде Мені по слову твоєму». У верхній частині мушлі – зображення Святого Духу у вигляді голуба. Тло ікони прикрашене різьбленим листям і квітами, сітчастим орнаментом. Образ виготовлено у другій половині 19 століття.

Приєднуйтесь до нашого каналу на YouTube!