Пасхальне яйце з Корецького монастиря

Кожне з пасхальних яєць, що експонуються у Музеї  не просто неповторне і красиве, а й має власну історію.

Одна з них переносить нас на Рівненщину, а саме до Свято-Троїцького Корецького жіночого монастиря, де й було виготовлене черницями-майстринями. Тут створюють дивовижні великодні яйця з воску і бісеру за стародавніми традиціями. До речі, бісерові писанки з’явилися в Україні  в ХVІІ столітті й до ХІХ століття виготовлялися виключно в монастирях.  Таким  видом мистецтва славилося кілька монастирів на Західній України, зокрема і Корецький.  Монахині зберегли давню традицію виготовляти пасхальні яйця восковки-бісерки, що є візитівкою Кореччини.

Пасхальне яйце з Корецького монастиря

У монастирі діє майстерня з виготовлення таких яєць. Технологія не дуже складна, але вимагає кропіткої та уважної роботи. Оздоблюються вони золотою ниткою, кольоровою стрічкою та, звичайно, бісером. Очищену заздалегідь цілу яєчну шкарлупу кілька разів вмочують у розтоплений віск чи парафін, даючи кожному шару охолонути. Після цього намистинки бісеру нанизують на тоненьку паличку, підносять до вогню, щоб вони нагрілися. Гарячі намистини викладають на віск певним візерунком, зокрема використовується традиційний рослинний орнамент, а саме: листя, квіти, кетяги калини, грона винограду тощо. Після нанесення візерунку, через яйце протягують бант і зав’язують його з обох кінців.

У роки Предстоятельства Митрополита Володимира склалася традиція, що він відвідував Корецький монастир щонайменше двічі на рік, а саме у період після свят Різдва та Воскресіння Христового.  Під час  одних відвідин Корецької обителі ігуменя з сестрами подарували Владиці пасхальне яйце, що нині представлене в основній залі Музею.

Приєднуйтесь до нашого каналу на YouTube!