Панагія з зображенням рівноапостольної Ніни у традиційній грузинській техніці мінанкарі – гарячої перегородчастої емалі

Панагія з зображенням рівноапостольної Ніни

Панагія з зображенням рівноапостольної Ніни – подарунок Блаженнішому Митрополиту Володимиру від Грузинського Патріарха Ілії ІІ.

З Митрополитом Володимиром Патріарха Іллю пов’язували давні взаємини. Вони були знайомі з часів навчання майбутнього Патріарха у Московських духовних школах. У 1980-х роках архіпастирі впродовж місяця перебували в Індії, де, подорожуючи містами та селами, познайомилися з унікальними пам’ятками. Зі спогадів Його Блаженства: «Владика Ілля – дуже цікавий, прекрасний співрозмовник і співмолитовник. Пам’ятаю, був у житті період, насичений нашими з ним богословськими бесідами. Ми відвідали багато держав, де брали участь у різноманітних християнських форумах». Про дружні взаємини свідчать неодноразові зустрічі й візити Першоієрархів та спільні богослужіння на українській та грузинській землях. У 2007 році Митрополит Володимир відвідав Грузію та разом з главами та представниками всіх Помісних Церков взяв участь у відзначенні 75-річного ювілею та 30-річчя інтронізації Патріарха. Один з пам’ятних візитів Грузинського Першоієрарха відбувся 2011 року, на річницю Хрещення Київської Русі. Наприкінці візиту Його Святість відвідав Спасо-Преображенський собор м. Києва. В той час тривало будівництво дзвіниці, у якій нині розміщується меморіальний Музей Блаженнішого Митрополита Володимира. Нині у ньому представлено кілька експонатів, пов’язаних з Патріархом Ілією, зокрема, панагія із зображенням святої Ніни.

Панагія з зображенням рівноапостольної Ніни у техніці мінанкарі  – гарячої перегородчастої емалі

Панагія виконана у техніці мінанкарі  – гарячої перегородчастої емалі, яку грузинські майстри використовують понад дванадцять століть. Панагія виготовлена в єдиному екземплярі для Грузинського Патріарха Іллі II. Розміри: 9 х 5 см.

Панагія з зображенням рівноапостольної Ніни у техніці мінанкарі  – гарячої перегородчастої емалі

***

Свята Ніна несла свій подвиг через три століття після апостольських часів. Але попри це, Церква називає її рівноапостольною, оскільки дівчина виявила таку саму самопожертву для проповіді віри Христової, як і Його найближчі учні. Народилася Ніна у сучасній Туреччині. Її сім’я була знатною і сповідувала християнство. До речі, мама дівчини була сестрою Єрусалимського патріарха, серед її родичів – великомученик Георгій Побідоносець. Під час читання Євангелія в серці Ніни зародилося бажання просвітити жителів східної країни, де ще не звучало слово Боже, проповіддю про воскреслого Спасителя. Якось уві сні Нині явилася Пресвята Богородиця, Яка дала їй сплетений із виноградної лози хрест і благословила йти у далеку країну на проповідь. Згодом цей хрест став головним християнським символом Грузії. Ніна дісталася міста Мцхета, що близько з нинішнім Тбілісі, де завдяки дару зцілення хворих стала відома на всю Іверію. Почувши слово святої Ніни, християнами стали правителі Іверійського та Кахетинського царств, а їх приклад наслідував і простий народ. Нінó, як її називають у Грузії, мирно спочила 335 року, після 35 років просвітницького служіння. Грузини вважають святу покровителькою своєї країни, а день її пам’яті – Нінооба, що відзначається 27 січня, святкується особливо урочисто.

Приєднуйтесь до нашого каналу на YouTube!