Преподобний Гавриїл Афонський і Одеський (1849-1901) народився на Київщині. У юнацькому віці виховувався святим Воніфатієм Виноградським, духівником лаврського скиту у Феофанії. 1867 року він здійснив паломництво на Святу Землю та Афон. Під враженням аскетичного життя та подвигів ченців молодий чоловік поступив до Іллінського скиту, де прийняв постриг та священицький сан. У 1894-1896 роках трудами архімандрита Гавриїла в Одесі було засновано та збудовано подвор’я Іллінського скиту з великою трипрестольну церкву, келії для монахів і гостьовий будинок для паломників, які зупинялися перед відплиттям на Святу Землю та Афон. Сьогодні подвор’я – це Одеський Іллінський монастир. 1994 року там були віднайдені чесні мощі отця Гавриїла. Того ж року Священний Синод Української Православної Церкви під головуванням Блаженнішого Митрополита Володимира канонізував подвижника. Його пам’ять відзначається 22 липня.
18 жовтня 2009 року в Одеському Свято-Іллінському монастирі відбулися урочистості з нагоди 160-річчя від дня народження на 15-річчя прославлення святого Гавриїла Афонського, які очолив Митрополит Володимир. Після відправи Владика Володимир освятив каплицю в ім’я преподобного. На молитовну згадку про святкування намісник монастиря архімандрит Віктор Биков подарував Його Блаженству панагію із образом преподобного Гавриїла Афонського.
Панагія виготовлена з посрібленої латуні, а її лицьова сторона покрита напівпрозорою емаллю зеленого кольору. Усередині розміщено овальний медальйон, писаний у техніці фініфть. На ньому зображено преподобного Гавриїла з образом Пресвятої Богородиці «Млекоживителька» у руках. Зазначимо, шо саме на честь цього образу у 1896 році було освячено головний приділ храму Іллінського подвор’я. Панагію прикрашено шістьма круглими огранованими каменями світло-зеленого кольору та накладними металевими декоративними елементами. На зворотному боці нанесено образ святого та текст рукописним шрифтом: «В память 160 летия со Дня Рождения и 15 лет со дня прославления Прп. Гавриила Афонского г. 2009».
Експонується в основній залі Музею.
Рік: 2009
Розміри: 160 х 81 х 7 мм
Матеріали: латунь, емаль, каміння
Приєднуйтесь до нашого каналу на YouTube!