Пам’ятна медаль — Відродження Свято-Троїцького монастиря та богословської школи на острові Халкі

Пам’ятна медаль — Відродження Свято-Троїцького монастиря та богословської школи на острові Халкі

Острів Халкі, або ж турецькою – Хейбелиада, знаходиться в Мармуровому морі неподалік від Стамбула. Головною православною святинею острова є Свято-Троїцький монастир, заснований ще у Візантійську добу, зокрема, у IX столітті святим Патріархом Фотієм (+896). Після падіння Візантійської імперії монастир поступово прийшов у занепад. Його відродження відбулося у середині XIX столітті стараннями Константинопольського Патріарха Германа IV (+1853). За його сприяння у 1844 році при монастирі було відкрито Халкінську богословську школу, де навчалися ієрархи Константинопольської, Антіохійської, Олександрійської, Елладської православних церков. При школі було зібрано унікальну бібліотеку на 120 тисяч томів, серед яких були цінні стародруки і манускрипти XV-XIX століть. Вона була найбільшим зібранням грецького світу в Османській імперії. Богословська школа перестала приймати студентів у 1971 році та була остаточно закрита у 1985 році, натомість монастир, що має статус Ставропігії, діє донині.

В пам’ять про відродження Троїцького монастиря та заснування при ньому богословської школи у 2002 році було випущено бронзову настільну монету. На аверсі розміщено образ новозавітної Трійці та напис по колу грецькою мовою: «Печатка Богословської школи Халкі Святої великої Церкви Христової: 1848». На реверсі ж зображено герб Вселенського Патріарха Варфоломія та написи по колу, також грецькою. Один з них такий: «Реставрація церкви Пресвятої Трійці Халкі / 12 вересня 2002». До слова, майбутній Константинопольський Патріарх закінчив Халкінську школу у 1961 році.

Пам’ятна медаль була подарована Блаженнішому Митрополиту Володимиру. Зберігається в основній залі Музею.

Зазначимо, що в Музеї зберігається ще одна пам’ятна медаль від Патріарха Варфоломія – копія Золотої медалі Конгресу США.

Приєднуйтесь до нашого каналу на YouTube!