Образ «Лоретської Мадонни», ікона Пресвятої Богородиці «Додання розуму»

Образ «Лоретської Мадонни», ікона Пресвятої Богородиці «Додання розуму»

Лоретська Мадонна або Лоретська Богоматір пов’язана зі Сказанням про Будинок Богородиці. За історичними та археологічними даними це саме той будинок, в якому народилася Діва Марія, і де відбулося Благовіщення. У часи мусульманських завоювань на Сході Будинок Божої Матері був чудесним чином перенесений з Назарету до Італії, і з 1294 знаходиться в італійському місті Лорето. У XV-XVI століттях навколо нього збудували базиліку Санта-Каза (Свята хижа).

Невдовзі після перенесення у ніші Будинку Богородиці знайшли статую – скульптурне зображення Богородиці, вирізане з кедрового дерева та датоване дослідниками у XIII-XIV століттями. Божа Мати зображена у зріст та на руках тримає Богонемовля Ісуса, Який благословляє правицею, а в лівій руці тримає державу. Скульптура Лоретської Мадонни була знищена під час пожежі 1921 року. Статуя була відтворена в 1922 році скульптором Леопольдо Челані з ліванського кедра, вирощеного в садах Ватикану. Лики пофарбовані в чорний колір, щоби повністю відповідати першій статуї, що почорніла від часу та кіптяви від свічок та лампад. З цієї причини її ще називають “Чорною Мадонною”. Скульптура вкрита мантією, прикрашеною діамантами та коштовним камінням. 5 вересня 1922 року Лоретська Мадонна була коронована двома золотими діадемами (Богоматір і Богонемовля) Папою Пієм X. У 1962 році корони були замінені на нові, пожертвувані при відвідуванні Лорето Папою Іоанном XXIII.

З XVI століття особливе шанування Лоретської статуї серед римо-католиків призвело до зростання її популярності серед православних. У руській традиції поширилося кілька іконографічних типів, заснованих на Лоретському прототипі. Так з’явилася власне Лоретська (Лорецька) ікона Божої Матері (свято – 27 вересня), а також ікона “Додання розуму” (28 серпня).

Блаженніший Митрополит Володимир відвідав базиліку Санта-Каза у Лорето, де зберігається святиня, 2 березня 2010 року. Єпископ міста Джовані Тонуччі подарував Владиці Володимиру невелику статую – образ Лоретської Мадонни, яка нині експонується в основній залі Музею.

Приєднуйтесь до нашого каналу на YouTube!