Мантія Митрополита Володимира Сабодана

Мантія Блаженнішого Митрополита Володимира

Мантія є верхньою богослужбовою одежею для всіх представників чернецтва, від ієрархів до простих ченців, хоча є різною для тих, хто у різному сані. Вона символізує відчуженість ченців від світу, а також всепокриваючу силу Божу. Архієрей облачається в мантію при вході в храм, на літії, молебні, під час урочистих процесій і церемоній тощо.

Архієрейська мантія

У грецькій, румунській та грузинській традиціях єпископи, включно з патріархами, облачаються переважно у мантії пурпурного (багряно-червоного) кольору, рідше фіолетового. У слов’янській традиції для патріаршого сану притаманний зелений колір, митрополичого – блакитний або синій, архієпископів та єпископів – гама відтінків від пурпурного до фіолетового. Зазначимо, що під час Великого посту, незалежно від архієрейського сану, одягається мантія чорного кольору. Окрім цього, існує традиція, за якою впродовж пасхального тижня ієрархи вдягають червону мантію.

Мантії очільників Православних Церков в Україні відрізняються. Якщо у Предстоятеля Української Православної Церкви вона на рівні з іншими митрополитами цієї юрисдикції, то мантія Предстоятеля Православної Церкви України  – багряно-червоного кольору, відповідно до грецької традиції.

Архієрейська мантія являє собою довгу до землі накидку без рукавів, із застібкою на комірі та зі шлейфом, що покриває підрясник та рясу. Виготовляють її зазвичай із атласу або муару. На верхню частину мантії нашивається три ряди стрічок, так звані «джерела» або «струмені»: у слов’янській традиції стрічки біло-червоно-білі, у грецькій — золоті. Вони символічно зображають вчення, що витікає зі Старого та Нового Завітів, проповідувати яке — обов’язок ієрарха. Крім того, святительська мантія має скрижалі. Це чотирикутні плати – два розміщуються на верхній частині мантії  та містять зображенням хрестів, ангелів або святих, та інші два, з ініціалами архієрея, — на нижній. Скрижалі на мантії означають, що єпископ, керуючи церквою, повинен керуватися заповідями Божими.

Мантія Блаженнішого Митрополита Володимира

Мантія Блаженнішого Митрополита Володимира експонується в основній залі Музею. Зроблена з муару блакитного кольору, «джерела» – також муарові. Скрижалі – натуральний оксамит багряного кольору, ручна вишивка золотою ниткою гладдю, канитель, перли. На верхній парі скрижалей зображено рівноапостольного князя Володимира – небесного покровителя Владики, та святителя Миколая Чудотврця, якого Предстоятель особливо шанував. На нижній вишито ініціали «М» та  «В» – Митрополит Володимир. Пошита мантія в Києво-Печерській Лаврі.

Приєднуйтесь до нашого каналу на YouTube!