Хромолітографія «Загальний вид Києво-Печерської Лаври»

Виробництво подібної продукції було налагоджено з середини ХІХ століття переважно при монастирях. Незабаром до їхнього випуску підключилися такі великі видавці, як М. Корчак-Новицький, Ю. Фесенко, І. Ситін. Невисока ціна зображень забезпечила їм величезну популярність серед місцевого населення та паломників, які починали з весни ходити святими місцями. З таких подорожей вони привозили іконки, хрестики, хромолітографії та ін.

На друкованих панорамних видах Києво-Печерської лаври, як правило, відображено верхній ансамбль монастиря та територію Ближніх печер з боку Далеких печер з невеликими варіаціями будов на першому плані залежно від обраної точки огляду. Художники ретельно промальовують лаврські церкви, приміщення для паломників та клірошан, криту галерею, будівлю іконописної школи, колодязь та, звичайно, величну Лаврську дзвіницю, що вінчає мальовничий пагорб. Праворуч від дзвіниці височіє Успенський собор, над яким у хмарах зображена Богородиця в оточенні преподобних Антонія та Феодосія Печерських та сонму ангелів.

На хромолітографії одеської друкарні Юхима Фесенка 1909 року Лаврський ансамбль представлено з боку річки Дніпро. Нижню частину композиції займають зображення порослих зеленню пагорбів, дзвіниці Далеких печер, церкви Різдва Богородиці, галереї, що веде в Далекі печери, стіни Дебоскету з ротондою та Хрестовоздвиженською церквою, що показаний з більшої відстані, що дозволило художнику ввести в панораму частину річки з човнами та пароплавами і проліт ланцюгового мосту, оживити ландшафт фігурками ченців, що гуляють берегом, пливуть. Ще одна особливість видання того року – зображення ангелів у верхніх кутах.

Хромолітографія поміщена у дерев’яну раму зі склом та паспарту.

Рік: 1909
Розміри: 690 х 490 мм
Матеріал: папір