Ефіопський коптський дерев’яний хрест

Ефіопський коптський дерев’яний хрест

Серед представлених у Музеї експонатів увагу звертає ефіопський коптський хрест. Хрест ручної роботи виготовлено з темного дерева у Північній Ефіопії у ХХ столітті. Подібні хрести використовуються священниками для благословення.

Ефіопські дерев’яні хрести прикрашають різьблені складні ажурні візерунки або візерунки з переплетених ліній, що символізують вічне життя. При цьому немає двох однакових хрестів – кожен з них є унікальним. Розширення в основі хреста у формі квадрата або прямокутника символізує табот – копію Ковчегу Завіту, що використовуються в богослужбовій практиці Ефіопської Церкви. До речі, за місцевим переданням, втрачений 3000 років тому Ковчег Завіту – головна святиня єврейського народу –  знаходиться саме на території Ефіопії. Отож, орнамент, що бере початок в основі хреста, проходить обплітаючи собою символ Ковчега Завіту, ніби стверджуючи правильність дотримання заповідей як угодну Господу справу; піднімаючись до вершини хреста, цим самим об’єднує Старий і Новий заповіти. Ідучи по колу орнамент поєднується в нерозривне ціле, символізуючи єдність Святої Трійці.

Зазначимо, що майбутній Предстоятель Української Православної Церкви з 16 по 22 січня 1974 року відвідав приділи Ефіопської Православної Церкви. У 1996 році Україну відвідав п’ятий Патріарх Ефіопської Церкви Абуна Павло (+2012). Тоді у Києво-Печерській Лаврі відбулася його зустріч з Блаженнішим Митрополитом Володимиром. Під час зустрічі Патріарх Павло подарував Митрополиту Володимиру хрест, що нині експонується в основній залі його меморіального Музею.

Блаженніший Митрополит Володимир та Патріарх Ефіопської Церкви Абуна Павло. 1996 рік
Блаженніший Митрополит Володимир та Патріарх Ефіопської Церкви Абуна Павло. 1996 рік

Рік: 20 століття

Розміри: 245 х 98 х 11 мм

Матеріал: дерево

Приєднуйтесь до нашого каналу на YouTube!