Дві лепти вдовиці

Дві лепти вдовиці

Євангелісти Марк (12: 42-44) та Лука (21: 1-4) розповідають як Ісус Христос з учнями спостерігали в Єрусалимському храмі як люди робили пожертви. До скарбниці підійшла заможна людина, намагаючись привернути увагу до того, що вносить велику суму. За ним підійшла вдова. Вона поспішно опустила в скарбницю дві лепти. Учні перешіптувалися між собою, яке скромне у неї приношення, але на їх подив, Ісус сказав, що вона дала найбільше, бо віддала все, що мала.

Дві лепти вдовиці

Лепта походить від давньогрецького слова λεπτόν, що означає «тонкий, дрібний, легкий». Так називали дрібну розмінну бронзову монету, яка була введена в обіг юдейським царем Олександром Яннаєм (103-76 рр. до РХ), і, зокрема, ходила в Єрусалимі за життя Ісуса Христа. Монети нагадували пелюстки, оскільки були тонкими та мали неправильну і нерівну форму через те, що їх відливали та відламували недбало. З одного боку на лепті був зображений квітучий лотосовий скіпетр Стародавнього Єгипту, на іншому –  восьмикінцева зірка. Лепта була монетою найменшого номіналу та мала мізерну купівельну спроможність. До прикладу, на дві таки монети в першому столітті можна було купити невеликий шматок хліба, гілку винограду або кілька смокв, фактично лепта була денним еквівалентом харчування бідної людини.

Дві лепти поміщені в футляр з деревини горіха, на верхній кришці якого наведено уривок Євангелія від Марка, що розповідає про пожертву вдови. Цей подарунок Блаженнішому Митрополиту Володимиру експонується в основній залі Музею.

Розміри: в діаметрі близько 13 мм, товщина – 2 мм
Матеріал: бронза